Bun Venit!

      Stimaţi colegi vă urăm bun venit şi ne bucurăm să fim alături de dumneavoastră prin intermediul acestui site prin care sperăm să vă informăm periodic despre diferite evenimente de interes general.
      Sperăm să vă aducem la cunoştiinţă ȋn timp util evenimente legate ȋn principal de activitatea curentă din cadrul societăţii, din domeniul comunicaţiilor ȋn general cât şi noutăţi legislative şi diverse evenimente publice şi ştiinţifice de interes general. De asemenea vă vom informa şi despre activitatea sindicală şi demersurile Biroului Operativ legate de apărarea drepturilor salariaţilor.
     Trebuie să precizăm că anumite documente interne ale societăţii nu vor fi publicate pe acest site şi vor fi transmise membrilor de sindicat pe alte căi. De asemenea ȋn cazul unor articole preluate din diverse publicaţii sau articole primite de la membrii noştrii de sindicat vom preciza şi sursa acestora. Vom ȋncerca ȋn limita posibilităţilor să prezentăm şi un istoric al societăţii, să promovăm serviciile societăţii şi ȋn limita posibilităţilor să prezentăm activitatea şi chiar diferite interviuri cu foşti angajaţi care au contribuit la dezvolltarea societăţii şi care pot constitui un exemplu pentru noua generaţie.
     Precizăm că toate articolele scrise sunt un pamflet şi trebuiesc tratate ca atare. 

Vă mulţumim!

Blackout impus românilor de Societatea Româna de Radiodifuziune!!!

23-07-2025 20:06
După mulţi ani de la evenimentele din 1989 când românii aveau doar două ore de program la televiziunea naţionala, constatăm cu stupoare că un grup de “cetăţeni” din consiliul de Administraţie al Societăţii Române de Radiodifuziune (SRR) au hotărât că românii după orele 22.00 nu mai trebuie să asculte programeleRadio România Actualităţi transmise pe unde medii. În acest sens au transmis o solicitare ultimativă către Societatea Naţională de Radiocomunicaţii care deţine staţiile de emisie, ca în aceast an, începând cu 1 august 2025 în intervalul orar 22÷06 să se oprească toate staţiile de emisie ce emit pe unde medii. Nu ştim cât de legal ca un grup restrâns de “persoane” să decidă unilateral şi să impună că românii trebuie ca după ora 22 să nu mai asculte programele postului public de radio plătit din banii tuturor cetăţenilor acestei ţări. Este o “premieră” pentru un stat membru al Uniunii Europene şi un lucru care nu s-a mai întâmplat niciodată în istoria acestei ţări nici măcar în timpul celui de al doilea război mondial şi solicităm ca instituţiile abilitate ale statului Român, sa se autosesizeze şi să ia măsurile care se impun în condiţiile în care emiţătorii în cauză funcţionează deja cu jumătate de putere, lucru care afectează zona de acoperire tot ca urmare a unor solicitări ale SRR.

Detalii »

Televiziunea Română nu mai vrea să plăteasca SNR!!!

23-07-2025 19:58
De mai bine de un an de zile Societatea Naţională de Radiocomunicaţii (SNR), deţinută100% de statul Român, emite gratis programele publice de televiziune, pentru simplul fapt că Societatea Română de Televiziune care primeşte bani de la bugetul de stat şi pentru staţiile de emisie Tv ale SNR refuză pur şi simplu să plătescă sumele necesare staţiior de emisie contrar prevederilor legii bugetului de stat pe anul 2025. Trebuie să precizăm că această blocare a conturilor care este pentru servicii neplătite de TVR din anul 2017 câştigate în instanţă nu a durat mai mult de o zi. Pentru ultimul an în care SNR a emis gratis probabil că trebuiesc alte procese care vor dura mulţi ani, timp în care alte persoane vor face alte delegaţii pe banii publici iar SNR va intra în faliment. În această situaţie noi ne întrebăm unde sunt organele abilitate ale statului Român?

Detalii »

Rartel și Adisam vor furniza comunicații prin satelit pentru Interne!

09-05-2025 0:22
Asocierea formată din Rartel (lider) și Adisam Telecom a câștigat, din postura de unic ofertant, o licitație pentru furnizarea de servicii de comunicații prin satelit destinate structurilor din Ministerul Afacerilor Interne (MAI).

Detalii »

Hristos a înviat!

22-04-2025 21:42
Lumina şi căldura Paştelui să ne încălzeasca sufletele, să ne lumineze minţile, să ne deschidă inimile spre iubire, credinţa şi iertare. Să fim mai buni, să ne bucurăm din plin de frumuseţea tuturor lucrurilor care ne înconjoară şi să dăruim iubire celor dragi. Fie ca Paştele să ne întărească încrederea şi speranţa! Hristos a înviat!

Detalii »

Telecomunicaţiile şi digitalizarea desfiinţate în România!

25-01-2025 20:41
După ce în 2019 s-a desfiinţat Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, iar în 2020 s-a încercat “să se dreagăa busuiocul” prin înfiinţarea unui nefuncţional Minister al Digitalizării şi Cercetării, în 2024 s-a desfiinţat şi acesta (cu tot cu robotul Ion) şi am ajuns acum în 2025 în plina eră a digitalizării şi inteligenţei artificiale să nu avem un minister în acest domeniu de viitor. Se pare că nimeni din clasa politică nu a înţeles că telecomunicaţiile, digitalizarea și Inteligența Artificială sunt două realități ale lumii moderne fără de care nicio societate nu poate funcţiona.
Deşi toate ţările au propriile strategii în domeniu, România nu are aşa ceva pentru că nu are (şi nu ştim de ce nu doreşte să aibă) un Minister al Comunicațiilor, Digitalizării și Inteligenței Artificiale. Ruşinos dar şi dezastros pentru dezvoltarea digitală a acestei ţări.

Detalii »
Cerere înscriere sindicat
Noutăți
“Coţofenele şi teii” (poveste) !!!

Se poveşteste că undeva printr-o “curte a SNR” s-a efectuat de curând o operaţiune de “tundere” a unor copaci “rebeli” care ajunsesera să crească “de capul lor“ având o coroană despre care “spun unii” că “făceau multă umbră pământului”.

Salarii la TVR !!!

Adriana Săftoiu, președintele-director general al Televiziunii Române (TVR), a făcut o serie de declarații neașteptate privind veniturile sale și ale conducerii instituției, calificându-le drept exagerate în raport cu grila de salarizare a demnitarilor.

„Suntem în grafic”!

Acesta este “bilanţul” tuturor reprezentanţilor statului român care ar trebui prin obligaţiile din fişa postului să aibă grijă de soarta SNR (Minister, AGA, CA, Directori şi Manageri). Ca şi cum nu au nicio vină pentru iminentul faliment al unei companii naţionale, îşi încasează relaxaţi toate sporurile şi beneficiile dar cu un tupeu inimaginabil pregătesc măsuri de reduceri doar de la salariaţii, pentru că ei “conducătorii” au făcut totul şi “sunt in grafic” dar salariaţii nu şi-au făcut treaba!!!

Declaraţii!

Declaraţii ale ministrului Economiei care sperăm ca nu sunt doar pentru presă ci chiar se vor aplica şi la SNR. „De ce e nevoie de șapte oameni în Consiliul de Administrație și nu-i suficient să fie trei? De ce e nevoie de cinci directori și nu-i suficient să... Sunt cinci membri ai directoratului și unul e președinte de directorat. Nu vrem să facem și nepoți ai directorilor să fie și ei în directorat. De ce nu-i suficient un singur director?” La SNR unde avem 7 membrii CA ce facem, având în vedere falimentul iminent al acestei instituţii a statului român? De altfel ne întrebăm dacă este o declaraţie sinceră sau doar pentru presă?

Alo? CNA-ul?

Un nou “succes” al “conducerii” SNR-ului! Tot sub pretextul lipsei de fonduri a SRR, SNR a acceptat ca emisiile pe unde scurte și medii ale programelor publice de radio să fie oprite noaptea pentru ca ascultătorii să fie odihniţi a doua zi la muncă când vor putea asculta aceste staţii de emisie la jumătate de putere pentru celelalte 16 ore din zi!!! Totul fără anunţarea de către SRR a CNA-ului de suspendarea difuzării acestor programe pe timpul nopţii.